Mina reflektioner

En underbar dag vid Ågestasjön

leave a comment »

I går åkte jag och sonen till Ågestasjön för att skåda fåglar, vi hade inte så höga förväntningar eftersom häckningssäsongen för de flesta arter är näst intill över.

Dagen blev dock över förväntan, vi såg b l a Brun kärrhök, Duvhök, Fiskgjuse och Ormvråk, höjdpunkten var duvhöken som kom snabbt inflygande över sjön och landade mitt i skrattmåskolonin. Duvhöken stannade länge inne vassen, medans skrattmåsarna intensivt försökte att störa honom, men duvhöken dröjde sig kvar i vassen, förmodligen åt han sig mätt på en skrattmåsunge innan han lättade och försvann. Livet i en fågelsjö kan vara grymt, att äta eller ätas, men det är de villkor som gäller i naturen och jag och sonen bjöds på ett skådespel.

Fågelskådningen fortsatte på tunnelbanan hemåt, i Farsta strand med klev en duva på, duvan klev av en station senare, vid Farsta, under resan gick han runt och plockade brödsmulor mm på golvet.

Ågestasjön

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: