Idag blev det en promenad runt Råstasjön
I dagens snöväder blev det en promenad runt Råstasjön för mig och sonen, trots blötsnön var inramningen vacker med snöklädda träd.
Sett till antalet fåglar var dagen ingen succé, men vi såg det vi kom för att se och lite till, vi såg gärdsmyg, som inte är så vanlig i Stockholmstrakten under vintern, samt förstås den övervintrande vattenrallen, i bland har fyra rallar övervintrat vid Råstasjön, men i år är det uppenbarligen bara en. Vattenrallen lät sig väl smaka av våra medhavda solrosfrön, efter en stund dök det upp en annan fågelskådare och han matade rallen med leverpastej, vilket den uppenbarligen gillade.
Sonen matade även gräsänder med medhavt bröd, dom var uppenbarligen hungriga, inom några sekunder dök det upp ett 50-tal tiggande gräsänder, en del nafsade i hans byxor på jakt efter de hett eftertraktade brödbitarna.
Vi fortsatte vår promenad och i Råstasjöns sydvästra del såg vi de övervintrande hägrarna, vi uppskattade antalet till ca 40 stycken, dagen avslutade i Mall of Scandinavia där jag handlade mat på ICA Kvantum.
Written by melkerlarsson
11 december, 2016 den 20:34
Publicerat i Årstider, Barn, Djur och Natur, Fåglar, Matinköp, Stockholm, Utflyktsmål i Stockholmsområdet
Tagged with Fågelskådning Råstasjön, Gärdsmyg, Gärdsmyg Råstasjön, Gråhäger, Häger, Häger Råstasjön, Mall of Scandinavia, Råstasjön, Råstasjön Gärdsmyg, Råstasjön Häger, Vattenrall, Vattenrall Råstasjön
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Kommentera