Fågelskådning vid Hemmesta sjöäng
Idag blev det fågelskådning vid Hemmesta sjöäng ute på Värmdö, det blåsiga vädret bidrog nog till att vi inte såg så särdeles många fåglar, men ett tjugotal arter blev det, det får väl betraktas som godkänt då det hittills i år noterats 93 fågelarter vid Hemmesta sjöäng, under 2016 sågs det totalt 130 – 140 arter.
Hemmesta sjöäng är en restaurerad våtmark som efter flera års arbeten blev klar våren 2014, våtmarken består av flera olika delar som bjuder på olika fågelarter. Dels en öppen vattenspegel i anslutning till fågeltornet, längre österut finns det ett hav av vass som sedan övergår i en sumpskog, där hittar man säkerligen mängder med sångare när det börjar närma sig mitten av maj.
Men trots blåsten såg vi fåglar, bland annat bofink, häger, kricka, ormvråk, rödbena, sångsvan, tofsvipa och trädkrypare. Sångsvanen var särskilt intressant, då en låg på bo, sångsvanen var för länge sedan en skygg fågel, men idag kan man se den både här och där.
Vad gillar din son bäst? Gröna lund eller en dag vid en fågelsjö? Vad jag förstår har han stort nöje av båda men det är nog ingen tvekan om vad du gillar mest 🙂
GillaGillad av 1 person
ibod11
30 april, 2017 at 21:50
Sonen är mångfacetterad, så han gillar både och om man säger så, han har alltid haft parallella intressen och kunnat hoppa hej vilt mellan dessa. Han blir lika upphetsad av ett åk på Gröna Lund som av en häftig naturupplevelse.
GillaGilla
melkerlarsson
30 april, 2017 at 21:57
Så bra 🙂 Då kommer han alltid att kunna hitta något roligt i tillvaron.
GillaGillad av 1 person
ibod11
30 april, 2017 at 22:09