Idag firades sonen med släkten
Sonen fyllde ju tolv för en vecka sedan, idag firades han ihop med släkten, farfar, morfar, mormor mfl, han firades med bowling.
Bowlingkalas är inte helt ovanliga i dag, men då brukar det mestadels vara barn och ungdomar med, ofta med hög musik, sk discobowling, så att fira födelsedagen med bowling med far- och morföräldrar är nog inte så vanligt. Jag har inte spelat så mycket bowling i mitt liv, kanske en fem – tio gånger, men det är lika roligt varje gång, konstigt att man inte spelar oftare.
Written by melkerlarsson
28 december, 2017 den 18:49
Tagged with Bowling, Bowlingkalas, Discobowling, Kalas i bowlinghall
4 svar
Subscribe to comments with RSS.
Kommentera Avbryt svar
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Bowling ÄR kul! Förvisso är jag usel på det men det spelar ingen roll – kul är det ändå. Gav mig på Curling en gång… det gör jag inte om. Rysligt halt må jag säga!
Kul sätt att fira sonen på! Jag förmodar att han uppskattade ”kalaset”!
GillaGilla
Anneri
28 december, 2017 at 20:18
Roligt! Har inte spelat själv men min mor har gjort det i 20 år. Varannan vecka. Hoppas ni gör det lite oftare 😀
GillaGillad av 1 person
Kristallina
28 december, 2017 at 20:18
Det går att göra något åt. Ja, att du inte spelar oftare menar jag. Skrapa ihop ett litet gäng kompisar så spelar ni en gång i månaden eller något sånt.
GillaGilla
surridurr
29 december, 2017 at 00:10
Ännu en gång grattis till din son 🙂 Bowling är kul men kanske är det roligt just för att man inte spelar så ofta. Det som man gör sällan får ett litet extra skimmer för att det är något man gör vid speciella tillfällen 🙂
Jag tänkte gratta din katt också men det inlägget gick det inte att kommentera på. Det händer hos dig lite då och då och jag vet inte om du väljer att ha det så. Om det inte är ditt val så kan det kanske vara bra att veta att det blir så ibland.
GillaGilla
Ibod11
29 december, 2017 at 09:20