Idag arbetar jag hemma, men jag började med att handla
Idag arbetar jag hemma, men dagen inleddes med en promenad till det närbelägna Hemköp i Skarpnäck, jag ville handla mat innan värmen blev outhärdlig, det är tur att man har en så bra mataffär på promenadavstånd.
Efter en varm promenad har jag nu plockat fram jobbdatorn och loggat in på nätverket, katten sover i soffan och jag har dragit i gång fläktarna, det kommer att bli en underbar dag på jobbet, om än hemmavid.
I den här värmen vill man ju så klart klara av så mycket som möjligt innan värmen blir olidlig. Själv ägnade jag mig åt att städa av altanen innan värmen blev mig övermäktig, nu blir det slöande inne – eller möjligen någon tur till något vattendrag. Mer ansträngande än så tänker jag inte att dagen ska bli i värmen 🙂
GillaGilla
Anne
18 juli, 2018 at 11:07
Bra gjort. Gjorde detsamma i förrgår och handlade så tidigt det gick.
GillaGilla
Kristallina
18 juli, 2018 at 20:25