Julmarknadståg i Mariefred
Trafiksäsongen på Östra Södermanlands järnväg är egentligen avslutad men som traditionen bjuder körs det ångtåg till Taxinge julmarknad och till Mariefreds julmarknad innan loken och vagnarna defenetivt få gå i vinterdvala.
- Den 17, 18, 24 och 25 november kommer Östra Södermanlands järnväg att köra tåg Mariefred – Taxinge i samband med julmarknaden på Taxinge Slott.
- Dessutom blir det adventstrafik med tomtetåg 2 december mellan Läggesta och Mariefred i samband med julmarknaden i Mariefred.
Tidtabellen för de sista trafikdagarna hittar man på Östra Södermanlands järnvägs hemsida. Huruvida jag kommer att åka med Östra Södermanlands järnväg under dessa tre helger beror nog på vädret, blir det snö tvekar jag inte en sekund, annars avstår jag, för julmarknader i sig är inte riktigt min grej.
Kommentera