Kokt potatis, så djävla tråkigt
Lyssnade i kväll på Historiepoddens avsnitt om ”Eva Ekeblad och potatisens potential”, i inledningen av avsnittet talar de om sina barndomsminnen av potatis, om släktingar som ratade ris och ansåg att en måltid inte var komplett utan kokt potatis.
Nu är jag minst tjugo år äldre än Daniel Hermansson och Robin Olovsson som driver Historiepodden, men jag har ungefär samma minnen av potatis. Det serverades kokt potatis till allt, på längden, tvären och bredden, jag kom under barndomen och den tidiga ungdomen fullständigt tröttna på kokt potatis. Så efter att jag flyttade hemifrån för ca 40 år sedan kom jag aldrig någonsin att servera just kokt potatis varken till mig själv eller till mina gäster.
Men det finns ju så mycket annat man kan använda potatis till, så visst äter jag potatis, men inte kokt potatis, jag serverar dock med glädje bakad potatis, hasselbackspotatis, hemgjort potatismos, klyftpotatis, potatisgratäng, rösti och mängder med andra potatisrätter, men aldrig kokt potatis.

Hög igenkänning
GillaGillad av 1 person
Sissella
4 september, 2020 at 00:36
Hasselbackspotatis, så gott…
GillaGillad av 1 person
Gerra K-son
4 september, 2020 at 06:36
Jag har inte riktigt samma erfarenhet. Mina föräldrar, som båda var duktiga på att laga mat, tillagade potatis på olika sätt men oftast fick vi kokt potatis. Men det förekom även ibland pasta, ris och t o m couscous. Inte den snabbcouscous som man kan köpa nu utan ångkokta semolinafrön som min mamma tillagade och det blev hur gott som helst med alla tillbehör. Kanske är det därför jag ibland kokar potatis. TIllsammans med en färsbiff och t ex kantarellsås blir det väldigt gott. Men oftast gör jag andra varianter av potatisen när jag har sådan hemma. Jag glömmer ofta att köpa just potatis.
GillaGillad av 1 person
ibod11 - Ingrid
4 september, 2020 at 19:17
Min mamma var duktig på mat, vi åt annat än kokt potatis, men hos släktingar var det bara kokt potatis. Mina föräldrar hade gamla föräldrar som skaffade barn sent, när det kommer till min mormor skulle det idag betraktas som extremt sent, så man fick mat enligt en tradition som gällde under senare delen av 1800-talet, mycket kokt potatis m a o.
GillaGillad av 1 person
melkerlarsson
4 september, 2020 at 19:58