Nu börjar det bli dags att äta sig ur skåpen
Nu när hösten snart är här börjar det bli dags att äta sig ur skåpen, att äta upp det som annars riskerar att bli dåligt, även konserver har ett bäst före datum.
Så när man nu ska skifta från sommarmenyn till höstmenyn brukar jag under en – tre veckors tid utgå från ingredienserna som redan finns hemma och kompletteringshandla det som behövs i mataffären.
Detta har flera fördelar, dels slipper jag släpa hem tunga tygkassar med mat från affären under en period, dels ser jag till att maten som redan finns hemma äts upp innan den passerar bäst före datumet för även konserver har ett bäst före datum. Det handlar även om att konsumera det som man äter mindre av under vintern, såsom ex fetaost och oliver, det blir helt enkelt inte så många stunder på balkongen under vintern med ett glas vin och en burk oliver, om ens någon stund.
Ja, det är nog klokt att göra så. Färskvaror har jag nästan aldrig några problem med att hinna äta upp men i frysen och bland konserverna skulle jag också behöva rensa lite. Kanske t o m tömma hyllorna.
GillaGillad av 1 person
ibod11 - Ingrid
25 augusti, 2020 at 06:51